W grudniu 2019 prezydent Andrzej Duda powołał go na członka Rady Polityki Pieniężnej na okres sześcioletniej kadencji[7]. — Myślę, że kolejne kwartały to dalszy, postępujący proces dezinflacji, trwający od lutego. Spowalnia inflacja za granicą, szoki podażowe ustępują, normalizuje się sytuacja w zakresie łańcuchów oraz na rynku surowców. Są jednak SpotOption Forex Platforma handlowa i czynniki niepewności, nie wiemy na przykład, co będzie się działo z działaniami osłonowymi, czyli tarczami antyinflacyjnymi — podsumował członek Rady. — Przedsiębiorstwa wyraźnie podkreślają, że procesy dezinflacyjne będą kontynuowane, natomiast oczekiwania inflacyjne konsumentów nie są takie jednoznaczne, ale nie zmieniły się wyraźnie.
Procedura nadmiernego deficytu. Jakie skutki może mieć dla Polski?
Musielibyśmy mieć pełne przekonanie, że zapoczątkowanie ewentualnej sekwencji decyzji obniżających stopy służyć będzie realizacji celów NBP zgodnie z “założeniami polityki pieniężnej” — zapowiedział Cezary Kochalski. — Wariant podwyżek stóp procentowych w świetle dostępnych danych jest wykluczony — wskazuje członek RPP. Jego zdaniem dyskusja na ten temat jest w tym roku możliwa, ale decyzja może zapaść dopiero po dokumencie NBP na początku 2025 r. Realizacja obniżek stóp procentowych w br., oceniana jako mało prawdopodobna, mogłaby nastąpić – zdaniem członka RPP – przy załamaniu koniunktury. Inflacja w Polsce dochodzi do 18 proc., ludzie narzekają na drożyznę, a w RPP są głosy, że zbyt silne działania, skutkujące spadkiem inflacji, byłyby problemem. Z tego powodu Cezary Kochalski uważa, że obecna wysokość stóp procentowych jest odpowiednia.
Prezydent: Najlepsza osoba, jaką mogłem wybrać, zasiądzie w RPP
Nie ma jednomyślności w Radzie Polityki Pieniężnej (RPP). Przemysław Litwiniuk ostrzega, że w pierwszym kwartale 2023 r. Możemy być świadkami “przerażającego odczytu wskaźnika inflacji”. Jest mocno zaniepokojony sytuacją i sugeruje, że jest przestrzeń do podwyżek stóp procentowych, które mogłyby stłamsić drożyznę. W tym samym czasie Cezary Kochalski mówi o spodziewanych silnych procesach dezinflacyjnych, przy których nie będzie potrzeby podwyższania oprocentowania w NBP.
Brak postępów w walce z inflacją i dalszy spadek niepewny. Szef Fed komentuje decyzję
- Przedstawicielem prezydenta w KNF Kochalski był od grudnia 2018 r.
- O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna.
- Presje cenowe w otoczeniu polskiej gospodarki powinny zanikać, ustępować powinny napięcia w sieciach dostaw, w świetle aktualnych danych z kontraktów terminowych ceny surowców energetycznych i rolnych powinny spadać.
- Z tego powodu Cezary Kochalski uważa, że obecna wysokość stóp procentowych jest odpowiednia.
Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z “zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej” oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa. RPP z założenia stanowi organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Zadaniem Rady jest coroczne ustalanie założeń i realizacja Zatrudnienie lepiej w styczniu polityki pieniężnej państwa. Cezary Kochalski (ur. 26 września 1967 w Iławie[1]) – polski ekonomista i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, profesor uczelni na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, od 2012 do 2016 prorektor tej uczelni, członek Rady Polityki Pieniężnej (2019–2025). Jego zdaniem istotne jest to, co ostatecznie zostanie wdrożone w polityce fiskalnej po wyborach parlamentarnych, ponieważ jej kształt dotyka strony popytowej i wypiera słabnące kwestie podażowe, dotychczas pierwszoplanowe.
Ponad połowa Polaków chce podwyżek. Planuje je tylko jedna na cztery firmy
Był także analitykiem finansowym w Wielkopolskim Banku Kredytowym, doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego i doradcą prezydenta Poznania do spraw strategii[2]. W marcu 2024 roku wzrost płac wyniósł 12 proc., przy 2 proc. Jak wskazał w rozmowie z Business Insider członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, pensje w Polsce rosną zbyt szybko, co nie jest dobrym znakiem, jeśli chcemy opanować inflację, która mimo dołka wciąż może wzrosnąć. Jest też wyraźny sygnał dla kredytobiorców, że raczej ich raty nie wzrosną. Według Cezarego Kochalskiego, wariant podwyżek stóp procentowych w świetle dostępnych danych jest wykluczony. To właśnie wybrany przez Senat nowy członek RPP wyrasta wśród decydentów na czołowego jastrzębia.
Skończyła się długa seria spadków inflacji. Co się dzieje z cenami?
(+/-1 pkt proc.) nastąpi pod koniec horyzontu projekcji, czyli w 2025 r. Przy niepewności dotyczącej kształtowania się popytu i kształtu polityki fiskalnej uzasadnia listopadową decyzję o pozostawieniu stóp — ocenił Cezary Kochalski, członek RPP. — Jaka mogłaby być skala ewentualnych obniżek stóp od marca 2025 r.
Kotecki stwierdził, że grozi to oddaleniem się od celu inflacyjnego i np. Utrzymaniem inflacji bazowej na poziomie ok. 4 proc., co nie jest dobrym sygnałem dla gospodarki. Dodał, że marcowa projekcja Narodowego Banku Polskiego (NBP) nie dostarczyła mu argumentów do dyskusji o możliwości przeprowadzenia obniżek stóp procentowych w II drugiej połowie tego roku, tym bardziej że gospodarka przyspiesza. Jednocześnie członek Rady nie wykluczył kategorycznie dyskusji o obniżkach stóp procentowych pod koniec tego roku, ale przypisuje temu scenariuszowi niskie prawdopodobieństwo. Mógłby się on zrealizować tylko w przypadku istotnego załamania koniunktury.
Postulują to również producenci tych napojów alkoholowych. Resort finansów odpowiada, że zarówno cydr, jak i perry, są obecnie preferencyjnie traktowane Bitcoin (waluta cyfrowa): USD/BTC (BTC = X) pod względem podatkowym. Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa poruszona została także kwestia sprzedaży napojów alkoholowych przez internet.
Od 2009 roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego. Stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych uzyskał w 1999 roku, natomiast doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w 2007 roku. Od roku zajmuje stanowisko profesora nadzwyczajnego.Zgodnie z ustawą o NBP, w skład Rady, oprócz przewodniczącego – prezesa NBP, wchodzi dziewięciu członków powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.
Kochalski z RPP podtrzymuje, że stabilizacja stóp proc. Jest całkiem prawdopodobnym scenariuszem – poinformował członek RPP w telewizji BIZNES24. Dodał, że wśród ryzyk dla inflacji najważniejszymi są odbudowa popytu związana z działaniami fiskalnymi i uporczywość CPI. Członek Rady spodziewa się, że inflacja konsumencka nie sięgnie skrajnego poziomu ponad 8% na koniec br.
Nie znając decyzji w zakresie energii, nie zakładam jednak, że osiągniemy poziom skrajny inflacji CPI na koniec roku — podsumował Cezary Kochalski. Po raz ostatni stopy procentowe w Polsce spadły na początku października 2023 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi. Po zmianie rządu w Radzie Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego nie ma większości dla dalszych cięć oprocentowania. Nawet przy dalszym spadku inflacji, która po wcześniejszym wzroście była głównym argumentem za podwyżkami oprocentowania. Wskazał także, że zagrożenia dla wzrostu gospodarczego mogą być przesłanką dla RPP do przedyskutowania obniżek stóp.